zan_dem_iran@hotmail.com         سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
24 Apr 2019
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
  مقالات     برگشت
»   دو سال تدارک سیاسی و عملی کارزار زنان، به بار نشست - لیلا پرنیان
    پیش برد سه روز راهپیمایی کارزار زنان که اوج شکوهمند آن روز 8 مارس در بروکسل خود را نمایان کرد، در تاریخ مبارزاتی جنبش انقلابی زنان ایران ثبت شد. دو سال تدارک سیاسی و عملی کارزار زنان به حول چهلمین سالگرد خیزش زنان علیه حجاب اجباری در سال 57 به گونه ای گسترده و خلاقانه پیش رفت که دامنه‌ی برگزاری آن از شهرهای مختلف اروپا به ترکیه، کانادا و آمریکا رسید. فعالین جنبش زنان، از زنان حاضر در خیزش اسفند 57 گرفته تا زنان دادخواه، از زنان نسل قبل که کوله‌باری از تجربه‌ی مبارزاتی دارند تا زنان جوانی که خود را وام‌دار نسل گذشته برای ساختن آینده می‌بینند، برای به بار نشاندن اهداف کارزار زنان از برگزاری باشکوه سه روز راهپیمایی در سه کشور اروپایی از هیچ کوششی دریغ نکردند.
مارس 2019
»   سرسخن متحد برای عملی کردن یک فراخوان جسورانه
    هشت مارس امسال 40 سال از روزی که خمینی و دولت تازه به قدرت رسیده‌اش برای استقرار رژیم زن‌ستیز جمهوری اسلامی با اجباری کردن حجاب، فرمان جنگ علیه زنان را صادر کرد، می‌گذرد. هزاران هزار زنِ دانشجو، دانش‌آموز، پرستار، معلم، خانه‌دار، کارگر و... 8 مارس روز جهانی زن در سال 57 به خیابان‌ها ریختند و علیه این جنگ ارتجاعی برای به اسارت کشیدن بدن زنان و بازگرداندن‌شان به گذشته شورش کردند. امسال هشت مارس، چهلمین جشن این شورش و طغیان است.
فوريه 2019
»   خطرات و فرصت ها در شرایط حساس کنونی / لیلا پرنیان
    آیا این مبارزات قادرند رژیم را به طریقی انقلابی سرنگون کنند؟! و این‌که با توجه به تحرکات طبقاتی، تضادهای مختلف ازجمله تضادهای درون حکومتی، تضاد قدرت‌های بزرگ با جمهوری اسلامی و تضادهای منطقه‌ای چه تأثیری بر این مبارزات خواهند گذارد؟!
فوريه 2019
»   حجاب و سازمان مجاهدین / اخگر فرزانه
    هدف این نیست که یک حکومت برود و حکومت دیگری بر همان سیستم ستم و استثمار تکیه زند یعنی همان اتفاقی که در سال 57 افتاد.
فوريه 2019
»   تحلیل بصری اجزاء پرفورمنس دادخواهی «زنان خیابان انقلاب» - آیدا پایدار
    هیچ‌کدام از ابعاد خشونت و هیچ‌کدام از حلقه‌های زنجیر استثمارگر از یکدیگر جدا نبوده بلکه درهم‌تنیده شده‌اند تا سیستم استثمار و ستم محکم شود و بتواند ادامه پیدا کند.
فوريه 2019
»   آن‌چه در ظاهر می‌بینیم، می‌تواند فریبنده باشد، پس باید به عمق نفوذ کرد. نمایشگاه: فریدا کالو در موزه‌ی «ویکتوریا و آلبرت لندن
    فریدا یک زن بود و هم‌چون بقیه‌ی زنان با محدودیت‌ها و فشارهای جامعه‌ی مردسالار در همه‌ی عرصه‌های زنده‌گی برای زنان نیز روبه‌رو بود؛ اما بازهم دشوار نیست که دریابیم چگونه او اسیر محدودیت‌هایی که جامعه برای زنان ایجاد می‌کرد نشد.
فوريه 2019
»   آزار جنسی زنان فوتبالیست افغانستان و واپسگرایان جامعه / از خواننده‌گانِ افغانستانی
    «شماری از دختران در عرصه‌ی ورزش مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند اما کمتر جرئت می‌کنند صدای‌شان را بلند کنند. کسانی هم که صدا بلند می‌کنند خودشان دوباره متهم به «بداخلاقی» می‌شوند.»
فوريه 2019
»   ۱۷ دی «کشف حجاب» رضاخانی / گزیده‌ای از مقاله‌ی زنده‌یاد رفیق آذر درخشان
    مسئله‌ی کشف حجاب ربطی به آزادی زن ایرانی نداشت. رضاخان کسی بود که از دل سرکوبِ کلیه‌ی آزادی‌های سیاسی و حقوق دمکراتیک مردم به قدرت رسید.
فوريه 2019
»   معیار و مفهوم آزادی پوشش / مهسا روژان
    مبارزه با حجاب اجباری در ایران تنها برداشتن یک‌قدم بزرگ برای رسیدن به آزادی پوشش نیست بلکه قدمی اولیه و بسیار مهم در جهت به دست آوردن هر چه بیشترِ حق کنترل بر بدن و دیگر حقوق نیز هست و باید باشد.
فوريه 2019
»   چرا حجاب اجباری مرکز خشونت دولتی علیه زنان است! / متن سخنرانی فریدا فراز در جلسه‌ی پالتاکی کارزار زنان
    در مقابلِ اجباری کردن حجاب و اعلام جنگ علیه زنان از جانب رژیم تازه به قدرت رسیده، ده‌ها هزار زن که زودتر از تمام نیروهای اجتماعی صدای پای استبداد حاکمین دینی را شنیده‌ بودند،
فوريه 2019
»   سرسخن: بیستمین سالگرد و دهمین مجمع عمومی
    حرکت «دختران خیابان انقلاب» بیش از هر چیز نماد آشکار مخالفت زنان علیه حجاب اجباری است ..که توسط رژیم جمهوری اسلامی به مدت چهل سال بر زنان تحمیل‌شده است.
نوامبر 2018
»   قطع‌نامه‌ی سیاسی دهمین مجمع عمومی در رابطه با افغانستان
    خشونت علیه زنان در افغانستان چنان ابعاد گسترده‌ای یافته است که حتا مدیا و بلندگوهای قدرت‌های امپریالیستی نیز نمی‌توانند آن را کتمان کنند...
نوامبر 2018
»   قطع‌نامه‌ی سیاسی دهمین مجمع عمومی در رابطه با ایران
    مبارزه‌ی جسورانه‌ای که تبلوری هرچند کوچک اما مؤثر از خشم زنانی است که سی‌ونه سال زنده‌گی تحت حاکمیت رژیم تئوکراتیک را تجربه کرده‌اند...
نوامبر 2018
»   گزارش فشرده‌ای از دهمین مجمع عمومی و جشن بیستمین سالگرد
    ما نه‌تنها برای جشن بیستمین سالگرد گردآمده‌ایم، نه‌تنها بر عهد خود استواریم بلکه مصمم‌تر از گذشته می‌دانیم که نوع برخورد نیروهای سیاسی و طبقاتی مختلف به مسئله‌ی زنان ـ و نه‌فقط ادعاها‌ی‌شان ـ برای رفع ستم جنسیتی دماسنجی برای تشخیص میزان پیش‌رو یا عقب‌مانده بودن آنان برای ساختن آینده است.
نوامبر 2018
»   پیام هیئت مسئولین به دهمین مجمع عمومی
    تشکیلاتی که بیست سال پیش قاطعانه و بی‌تردید اعلام کرد می‌خواهیم نقاب از چهره‌ی دشمنان آزادی و برابری زنان برداریم، دوستان دروغین را افشا کنیم، مرز روشنی با جمهوری اسلامی و امپریالیست‌های مردسالار ترسیم کنیم، ...
نوامبر 2018
»   گزیده‌ای از بولتن ویژه‌ی دهمین مجمع عمومی
    در شرایط خطیر کنونی، ما دیگر نمی‌توانیم به اشکال سابق فعالیت کنیم. متناسب با اوضاعی که به وجود آمده و درنتیجه‌ی آن فرصت‌های بسیاری آفریده‌شده است، ...
نوامبر 2018
»   پیام‌های تبریک و همبستگی به جشن بیستمین سالگرد
    به شما تبریک می‌گویم که فعالیت پایداری را با زنان از کشورهای گوناگون در خدمت به حفظ جنبش بین‌المللی برای آزادی زنان انجام داده‌اید.
نوامبر 2018
»   منشور سازمان زنان هشت مارس (ایران ـ افغانستان)
    سازمان زنان هشت مارس یک تشکل دمکراتیک و توده‌ای و مستقل است که علیه اشکال مختلفِ ستم جنسیتی که از جانب دولت‌های زن‌ستیز ارتجاعی و امپریالیستی که پدرسالاری یکی از ارکان اصلی آن است، مبارزه می‌کند.
نوامبر 2018
»   آيين‌نامه‌ی تشکیلاتی سازمان زنان هشت مارس (ايران- افغانستان)
    هر زنی از هر ملیتی که به‌طورکلی با منشور و آیین‌نامه‌ی سازمان زنان هشت مارس موافق باشد. می‌تواند به عضویت این تشکیلات درآید./ هرگاه عضوی اهداف و برنامه کلی سازمان را زیر پا بگذارد و عملی را انجام دهد که خلاف منشور و آیین‌نامه‌ی این سازمان باشد و علی‌رغم تذکر، اخطار جدی به عمل‌کردِ غلط خود ادامه دهد، اخراج خواهد شد.
نوامبر 2018
»   سرمقاله: دو روی‌کرد به مبارزه علیه حجاب اجباری، یک پاسخ: توقف نخواهیم کرد!
    بدن تمام زنان فارغ از طبقه، ملیت، مذهب، گرایش جنسی و حتا سن‌شان و ... تبدیل به کالایی جنسی می‌شود که باید مستقیماً تحت کنترل دولتی قرار گیرد و حاکمیت اسلامی از طریق تقویت رابطه‌ی سلطه‌ی مرد بر زن، مردان جامعه را (فارغ از مذهبی یا سکولار یا ...) نیز شریک جرم خود کرد.
جولای 2018
 
 تعداد صفحه: 20  تعداد رکورد: 391  صفحه: 1       1    2    3    4    5    6    7    8    9    10         
 
  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2019 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠