zan_dem_iran@hotmail.com   قتل‌عام زندانیان سیاسی دهه ۶۰ و تابستان خونین ۶۷ را هرگز فراموش نمی کنیم و هرگز نمی بخشیم      سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
12 Aug 2020
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
  برگشت   مقالات
قطعنامه‌ی سیاسی نهمین مجمع در مورد موقعیت زنان افغانستان

قطعنامه‌ی سیاسی نهمین مجمع

 در مورد موقعیت زنان افغانستان

 


نهمين مجمع عمومی سازمان زنان هشت مارس (ايران ـ افغانستان) را در شرايطی برگزار می‌کنیم كه بيش از 15 سال از تجاوز و اشغال نظامی افغانستان به بهانه‌ی مبارزه با تروریسم و برای «آزادی زنان» توسط امپرياليست‌های آمريكايی و شرکا و ایجاد دولت سرسپرده‌ی جمهوری اسلامی می‌گذرد. نیروهای مرتجع اسلامی به قدرت رسیده، شنیع‌ترین و عریان‌ترین اشکال ستم را بر زنان روا داشته‌اند و افغانستان را به اسارت‌گاه زنان مبدل کرده‌اند. یک‌بار دیگر موقعیت ستمدیده‌گی زنان پس از تجاوز و اشغال نظامی توسط امپریالیست‌های مردسالار آمریکایی و شرکا نشان داد که نه‌تنها اتکای آنان برای تأمین منافع کوتاه و دراز مدت‌شان بر زن ستیزترین و عقب‌افتاده‌ترین نیروهاست، بلکه هرگز هیچ زنی را نمی‌توانند آزاد و رها کنند.

زنان افغان اولین قربانیان جنگ توسط امپریالیست‌ها و نیروی‌های بنیادگرای مذهبی بوده و هستند. ستم بر زن جزئی لاینفک از مناسبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه‌ی افغانستان است. تشدید سلطه‌ی شوونیزم مردسالار و اعمال گسترده‌ترین و وحشیانه‌‌ترین خشونت‌ها علیه زنان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های همه‌ی نیروهای واپس‌گرا در افغانستان است.

قوانين ضد زنِ رژیم دست‌نشانده‌ی جمهوری اسلامیِ افغانستان زنان را دربند اسارت قرار داده است. سنگسار و قتل زنان، توهین و تحقیر، بریدن بینی و گوش زنان، تجاوز به دختران خردسال تحت نام ازدواج، فروخته شدن دختران توسط خانواده یا قاچاق‌چیان انسان، به آتش کشیدن و بستن مکاتب دخترانه، محروم کردن زنان از حق زندگی طبیعی و پایمال کردن و نادیده گرفتن ارزش‌ها و شأن انسانی‌شان تنها گوشه‌ای از موقعیت زنان در افغانستان تحت حاکمیت دولت و سایر نیروهای بنیادگرای اسلامی را نشان می‌دهد.

 زنان مهاجر و پناهنده‌ی افغان در ایران علاوه بر فرودستی مطلق‌شان به‌عنوان زن، در عین حال به خاطر اعمال شنیع‌ترین شکل شوونیزم فارس از جانب طبقه‌ی حاکمه و اشاعه‌ی فرهنگ افغان‌ستیزی در بین مردم، نیز در بدترین شرایط ممکن به سر می‌برند. زنان افغان ساکن در ایران جزء ستمدیده‌ترین اقشار جامعه هستند. مبارزان مترقی و انقلابی حوزه‌ی زنان، محفل‌ها و تشکلات زنان در ایران و خارج از ایران بدون افشای سیاست‌های نژادپرستانه و زن‌ستیز رژیم جمهوری اسلامی علیه زنان و مردم افغان ساکن در ایران، بدون اتحاد و همبستگی مبارزاتی با آنان و بدون سازمان‌دهی و متشکل آنان نمی‌توانند در رفع ستم جنسیتی قدم‌های مثبت و ماندگاری بردارند.

زنان در افغانستان برای به دست آوردن مطالبات اولیه‌ی خود هم چون جدایی کامل دين از دولت و کوتاه شدن دست مذهب از کلیه‌ی مراجع قانون‌گذاری و آموزشی، آزادی در انتخاب پوشش، حق کار، سفر و تحصیل، حق حضانت، طلاق و... با مانع اصلی یعنی دولت دست‌نشانده و دیگر نیروهای بنیادگرا رو‌به‌رو هستند. در نتیجه زنان بدون مبارزه‌ی انقلابی و سازمان‌یافته در جهت سرنگونی انقلابی رژیم جمهوری اسلامی افغانستان و حامیان امپریالیست آن نمی‌توانند در مسیر احقاق حقوق پایه‌ای خود و در جهت ایجاد جامعه‌ای که هیچ زنی و هیچ انسانی دربند ستم و استثمار نباشد، پیش‌روی کنند.

 


6 ژوئن 2016

 

برگرفته از نشریه هشت مارس شماره 38

 
 تعداد صفحه: 22  تعداد رکورد: 424  صفحه: 1       1    2    3    4    5    6    7    8    9    10         
 
  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2020 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠